E-wybory przedstawicieli pracowniczych – alternatywa w czasie pandemii
Najbardziej skomplikowana jest organizacja wyborów w formie hybrydowej – tradycyjnej i elektronicznej. Wymaga ona zaadresowania oraz połączenia reguł i specyfik obu form głosowania.
Przepisy prawa pracy oraz ustawy szczególne przewidują konieczność współdziałania lub przeprowadzenia konsultacji ze związkami zawodowymi, a w ich braku – z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy. Ani kodeks pracy, ani przepisy szczególne nie regulują jednak szczegółowo procedury ich wyborów.
Przed rozpoczęciem epidemii COVID-19 głosowania przeprowadzane były przeważnie na terenie zakładu pracy z wykorzystaniem urny do głosowania oraz kart wyborczych. Pandemia zweryfikowała jednak dotychczasowe praktyki. W dobie pracy zdalnej lub hybrydowej stare schematy okazały się niepraktyczne lub niemożliwe do zastosowania. Firmy w szerszym zakresie zaczęły organizować wybory przedstawicieli pracowników z wykorzystaniem metod głosowania elektronicznego. W sukurs przyszły im również odpowiednio dostosowane rozwiązania informatyczne.
Więcej spraw do konsultacji
Problematyka organizacji wyborów przedstawicieli pracowników staje się coraz bardziej aktualna. Zwłaszcza, że w niedalekiej przyszłości do katalogu spraw wymagających z nimi rozmów może dołączyć konsultacja regulaminu zgłoszeń wewnętrznych w wyniku implementacji Dyrektywy PE i Rady 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (art. 28 ust. 3 projektu ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta